poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Między stronami* I - moda kobieca końca XIX w.Wracamy do pierwszego zdjęcia z "Albumu kresowego". Datowanie tej pięknej fotografii nie dawało spokoju ani Krysi ani mnie. Zgodziłyśmy się co do jednego, że jest to zdjęcie XIX-sto wieczne. Niestety żurnale mody, które znalazła Krysia są francuskie. W modzie pomimo podstawowych cech łącznych występowało wiele różnic. Lwów był bardziej pod wpływem Wiednia i Berlina niż Paryża. Byłam przekonana, że gdzieś widziałam podobną suknię i charakterystyczny stroik na głowę. "Szukajcie a znajdziecie"... Ryciny przedstawiające kobiece stroje od starożytności po 1900 rok znalazłam w ogromnym poradniku "Die Frau als Hausärztin", wydanym w 1911 r. w Stuttgarcie.


Suknia panny młodej nie jest już wielowarstwowa i brak w niej turniury. Tiurniura odeszła w niebyt w końcu lat '80 XIX w. i nigdy już nie wróciła do codziennego użytku. Mocno sznurowany gorset dający talię osy jest charakterystyczny dla końca XIX w. Na przełomie wieków tak wąski gorset uznawano za przeżytek i bardzo niezdrowy element damskiej garderoby. W roku 1900 linia kobiecej sylwetki stała się bardziej naturalna, miękka i swobodna. Mocno drapowany stroik welonu i wysoko upięta fryzura podpowiada połowę lat '90 XIX w.

Sumując efekty naszych poszukiwań jestem pewna, że fotografia powstała pomiędzy 1896 a 1899 r. Jeżeli ktoś z Was ma odmienne zdanie, bądź chce uzupełnić naszą wiedzę, to bardzo proszę o komentarze lub kontakt mailowy.

*)Oprócz samego przedstawienia albumów i poszukiwań ludzi i miejsc z nimi związanych będą się pojawiały też odcinki "Między stronami". Będę w nich starała się przekazywać wszelkie dodatkowe informacje, które uda mi się uzyskać.

3 komentarze:

 1. Pasaż Hausmana powstał w 1895 r., tak że najstarsza granica powstania fotografii spokojnie się broni - co do drugiej, nie byłbym już taki pewien. Mężczyzna na zdjęciu nosi wąsy a la Wiluś (Wilhelm II Hohenzollern) były one znane oczywiście także pod koniec XIX w. ale moda na nie utrzymywała się mniej więcej do wybuchu wojny, a biorąc pod uwagę, że i moda kobieca na Kresach nie podlegała drastycznym zmianom zamknięcie daty powstania zdjęcia w granicach XIX w. jest dosyć ryzykowne. Tak czy inaczej frapujące poszukiwania - trzymam kciuki i życzę powodzenia :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Poprawka ... . Niezależnie od mody, w tym także mody na wąsy :-) w katalogu zbiorów fotografii MNWr (Wrocław 2007) znajduje się informacja, że Atelier Rembrandt działało w pasażu Hausmana od 1894 r. Być może więc sygnatura z tyłu zawiera rok i nr zamówienia, bo o ile pamiętam przy pewnej dozie dobrej woli da się z niej wyczytać datę 1894 :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Proszę o to namiary na suknie ślubne XIX wieku
  http://www.kajani.pl/suknie_slubne.html#1890
  Tam właśnie jest jedno zdjęcie bardzo podobne w stylizacji do tego i tak jak Pani napisała mieści się w tym okresie czasowym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń