środa, 1 września 2010

Między stronami II - Witaj szkoło!

Dziś, jak przystało na 1 września, gościmy w szkole. Rok szkolny rozpoczynamy w Szkole Powszechnej w Nierośnie.


fot. Kronika Szkoły w NierośnieFotografia przedstawiająca budynek szkolny na szczęście jest obustronnie opisana. Opis natychmiastowo skłonił mnie do odszukania tej szkoły. Okazało się to banalnie proste. Bez problemu znalazłam w sieci stronę internetową obecnej Szkoły Podstawowej w Nierośnie. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona obszernym i dokładnym opisem historii szkoły i jej twórców. Bardzo miłą informacją okazał się też fakt, że budynek szkoły istnieje w zasadzie niezmienionej formie od momentu jego oddania do użytku 86 lat temu.

Zeskanowane zdjęcia opisane jako Nierośno wysłałam z krótkim listem na adres szkoły. Błyskawicznie dostałam bardzo miłą odpowiedź od Pani Dyrektor, zaskoczonej odnalezieniem tych fotografii w Gdańsku. Dzięki jej życzliwości otrzymałam zeskanowaną przedwojenną kronikę Szkoły Powszechnej w Nierośnie. Obiecała mi również rozpuszczenie wici po znajomych w Nierośnie i okolicy z nadzieją, że ktoś rozpozna swoich przodków i miejsca uwiecznione na fotografiach. W najbliższym czasie dostanę zdjęcia komparatystyczne budynku szkoły, o które uzupełnię ten wpis.

Z ciekawostek mi wyjątkowo bliskich pokazuję poniżej 2 zdjęcia z kroniki wykonane w trakcie 5-cio dniowej wycieczki szkolnej do Gdyni:fot. Kronika Szkoły w Nierośnie

Serdecznie dziękuję dyrekcji Szkoły Podstawowej w Nierośnie za okazaną pomoc i życzliwość. Udanego roku szkolnego 2010/2011!

Więcej o historii szkoły i jej twórcach na Stronie Szkoły Podstawowej w Nierośnie

Osoby zainteresowane obejrzeniem całej kroniki szkolnej proszę o kontakt mailowy.

Update:
Obiecana fotografia Szkoły Podstawowej w Nierośnie wykonana 3 IX 2010 r. przysłana przez Panią sekretarkę szkoły:

5 komentarzy:

 1. Niesamowite jest to , jak zwykły przypadek sprawił iż zostały odnalezione te albumy z fotografiami. Mam nadzieję , że Pani Dyrektor szkoły w Nierośnie dowie się czegoś i historię tych zdjęć będzie można pchnąć do przodu. Wielkie brawa dla Pani Dyrektor za przesłanie kroniki szkoły !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z zainteresowaniem śledzę ten blog. Jestem mieszkanką okolic opisywanych jak i zawartych na tych zdjęciach, oraz pracuje w opisywanej wyżej szkole. Z wielką ciekawością przeglądam nowe zdjęcia i ich opisy. Może przy okazji szukania korzeni innych znajde i swoje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Bardzo się cieszę z Pani wpisu. Proszę popytać wśród znajomych, może ktoś rozpozna swoich przodków. Zapraszam do dalszego śledzenia bloga.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. ten blog jest magiczny. Moja rodzina pochodzi z Nierośna (babcia). Lecz niestety już nie żyje tak jak Jej rodzeństwo. Ja też poszukuję przodków z tamtych okolic. Mianowicie chodzi mi o rodzinę Orpik. Pozdrawiam- Karolina

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Allegro pojawił się album SP w Nierośnie, oraz ręcznie przepisany tekst "Latarnika". Ponieważ dokonany został w Bodzentynie (woj. świętokrzyskie) zwróciłem nań uwagę. Egzemplarz rękopisu ma notę "nr 16 St(anisław) Hajdenrajch. Oferent wymienił kolejne nazwisko "Toporkiewicz" , takie rodziny wywodzą się z tego miasteczka. A Toporkiewicz z Bodzentyna był urzędnikiem oświatowym w Białostockiem. Z pewnością więcej danych można uzyskać w Towarzystwie Przyjaciół Bodzentyna.

  OdpowiedzUsuń