sobota, 11 września 2010

Strona 13 i 1/2 - żołnierz

Tym razem przenosimy się do Bochni, do której jeszcze powrócimy.

Pozwoliłam sobie na pewną ingerencję w narrację osoby umieszczającej fotografie w albumie w pewnym porządku. Oddzieliłam fotografię mandolinistek z Kamionki Strumiłowej od fotografii żołnierza na motocyklu. Dlaczego? Dlatego, że obie są warte odrębnego potraktowania.O żołnierzu pisać nie będę, przytoczę to co napisał Maciek - spec od militariów:

"Widoczny na fotografii żołnierz być może niedługo przed jej zrobieniem został powołany do odbycia służby w 5 Dywizjonie Taborowym w Bochni , o czym może świadczyć wpis na odwrotnej stronie zdjęcia.

W Wojsku Polskim II RP jednostki taborowe zajmowały się zabezpieczeniem logistyczno-kwatermistrzowskim poszczególnych armii i korpusów do których w razie mobilizacji były przydzielane.

Dywizjony taborów , których w armii przedwrześniowej istniało 10 , były jednostkami organizacyjnie samodzielnymi i nie podlegały w czasie pokoju ani pułkom piechoty ani kawalerii.

5 Dywizjon Taborowy , o którym mówimy , pełnił dodatkowo funkcję szkoleniowe dla oficerów korpusu taborowego oraz prowadził kursy taborowe dla oficerów i podoficerów innych korpusów z całej armii.

Żołnierz siedzi prawdopodobnie na brytyjskim motocyklu marki Rudge - Whitworth."

Podziękowania dla Macieja Żuchowskiego

Update:
Po wnikliwych poszukiwaniach udało się Maćkowi ustalić ponad wszelką pewność, że motor, na którym siedzi Włodzimierz bądź Adam to angielski AJS model R z 1930 r. Przypuszczalnie jest to specjalna wersja przeznaczona dla wojska.


Ilustracja ze strony www.cybermotocycle.com:

7 komentarzy:

 1. P.S.Po wstępnym przeklikaniu kilku stron www, wygląda mi to na model Rapid (1936): http://motorbike-search-engine.co.uk/classic_bikes/rudge_rapid.jpg Ta data z tyłu: to 1937 czy 1939?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tym zdjęciu jest jeden z braci Hyków. W tym czasie byli do siebie bardzo podobni, dlatego trudno stwierdzić który to z nich. Wiem tylko tyle, że Włodzimierz w wojsku był w rusznikarni. może taka podpowiedź coś pomoże. -J.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Motocykl na zdjęciu to AJS 350 OHV model R6. Jest z 1930r, Jestem pewny na 100%. Jestem właścicielem dokładnie tego motocykla ze zdjęcia. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Motocykl ma cywilny numer rejestracyjny wg wzoru 1922-37. Tak więc nie może być to maszyna wojskowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to jeden z 20 motocykli, które w roku 1930 zostały przywiezione do Polski i 19 z nich przydzielone zostały armii do w.w. dywizjonu. Natomiast jeden - dokładnie ten, który jest na zdjęciu trafił do rąk prywatnych... Znam całą historię tego motocykla, posiadam go w swoim garażu w stanie oryginalnym.

  OdpowiedzUsuń