czwartek, 7 kwietnia 2011

Mini Album - kieszonka 1

Zgodnie z obietnicą wracam po przerwie do pracy nad Albumem Kresowym. Album nr I został skończony, fotografie w miarę moich możliwości i umiejętności zostały odratowane i zakonserwowane. Czekają w mojej bibliotece na swoją rodzinę. Coś się kończy, coś się zaczyna.

Dzisiaj zaczynamy króciutką, bo tylko 10-cio odcinkową przygodę z "Mini Albumem". Ciężko w zasadzie ten przedmiot albumem nazwać. To tylko kawałeczek kartonika służącego za okładkę i 5 listków sztywnej folii spiętej po środku zszywkami. Kartonik i 10 kieszonek przystosowanych do fotografii o wymiarze 6x9 cm. W każdym odcinku pokażę fotografie w kolejności, w której ułożyły je ręce właściciela. Wg mnie wszystkie zdjęcia z "Mini Albumu" pochodzą z czasów II WŚ.

Zawartość kieszonki nr 1:


Znane już zdjęcie portretowe Włodzimierza z czasów jego pobytu na robotach przymusowych w III Rzeszy. W większym formacie i z dedykacją dla mamy Olgi pojawiło się na Stronie 11.


..... 

Malutki fragment fotografii wycięty prawdopodobnie z odbitki w formacie pocztówkowym. Jeżeli dobrze rozpoznaję, to na zdjęciu jest Irena.

.....
Sklep G.L. Gaiser w Kamionce Strumiłowej, w którym pracowali Fila i Andrzej. Zdjęcia tego miejsca kilkukrotnie pojawiły się w Albumie nr I.

.....

Fila z koleżanką sfotografowana w zimowej scenerii. Zwróćcie proszę uwagę na obuwie koleżanki - prawdziwe damskie walonki. 
Pytanie do rodziny - czy ta wyższa dziewczyna w walonkach to nie Irena?

2 komentarze:

  1. Nowocześnie jak na tamte czasy wyglądał ten sklep :)
    Szczególne ta okrągła część po prawej :D

    OdpowiedzUsuń
  2. To nie są walonki tylko tzw kapce. Podeszwa była ze skóry i część dolna, trochę stylizowana na kierpce bo ozdobiona tłoczeniami, jednak z litej licowej skóry ( bez środkowego szwu),z paseczkiem i klamerką zapięcia w okolicach kostki. Cholewka była z dobrej jakości, delikatnego, białego filcu ozdobiona i wzmocniona pionowymi taśmami skórzanymi . Te buty były popularne i modne przed wojną i nosiły je całkiem zamożne panie. Walonki są całe z bardzo grubego filcu bez skórzanych dodatków.

    OdpowiedzUsuń