wtorek, 22 lutego 2011

Między stronami XVII - Legitymacja Filomeny

Między kartami albumu luzem znalazł się też taki dokument. Kartonowa, niewielka legitymacja Składnicy Rolniczo - Handlowej w Kamionce Strumiłowej. Z legitymacji można się dowiedzieć, że Fila była jej członkinią, miała w niej udział i deklarowała 3 osoby na utrzymaniu. O kogo może chodzić?
W 1942 r. Wawrzyniec już nie żył, zmarł w 1941 r. na banalne zapalenie płuc, będąc mężczyzną w sile wieku. Niestety realia wojenne pozbawiły go lekarstw i choroba okazała się tragiczna w skutkach. Olga nigdy nie pracowała, zajmując się domem i rodziną. Najstarszy z braci Włodzimierz został wywieziony na roboty do Rzeszy. Na Filę przypuszczalnie spadł ciężar utrzymania mamy Olgi i młodszej siostry Ireny.
Z tego co udało mi się odcyfrować na ostatniej stronie legitymacji, przypuszczam że są to wpisy o wydaniu deficytowych towarów takich jak sacharyna i kawa.

Jeżeli ktoś z Was może coś dodać lub sprostować, to bardzo proszę o komentarze.

5 komentarzy:

 1. Witam. Bardzo ciekawy dokument. 1942r. drukarnia niemiecka a napisy i zapisy w jęz. polskim. Pozdrawiam A.R.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto zwrócić uwagę na to, że numer udziału równy jest liczbie z rejestru członków spółdzielni. Wynikałoby z tego że każdy z członków mógł posiadać tylko jeden udział.
  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po wnikliwym przeanalizowaniu legitymacji doszłam do wniosku, iż ilość osób na utrzymaniu równa się ilości kartek żywnościowych, a zatem Fila otrzymywała 3 kartki, które obejmowały ją samą, Olgę i Irenę. Gdyby było tak jak sugeruje Pani, Pani Izo wówczas w rubryce ilość kartek winna być cyfra 4. Przesyłam pozdrowienia -J.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja dokładnie właśnie to miałam na myśli. Kartki na samą Filę, Olgę i Irenę.
  Mam pytanie. Co robił Adam w czasie wojny? Bo, że Włodzimierz był na robotach w Rzeszy, to wiem. Być może, że ktoś z Was już mi coś o tym wspominał, ale jak to bywa w gąszczu informacji czasami niektóre umykają pamięci.
  Z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakaś szansa, że rodzina otrzyma te dokumenty po dobroci czy jednak trzeba będzie się spotkać w sądzie?

  OdpowiedzUsuń