poniedziałek, 28 lutego 2011

Między stronami XX - CK Armia w gościnie u Olgi
Fotografia uwieczniła biesiadę wojskowych w domowym zaciszu. Sądzę, że to cywilne wnętrze, po słabo widocznych, ale jednak dostrzegalnych szczegółach. Po lewej stronie na ścianie wisi obraz o religijnej treści, za żołnierzami w tle majaczy choinka, stół przy którym ucztują jest nakryty obrusem i na wierzchu muślinową kapą.
Pamiątkowe zdjęcie w formie pocztówki wysłano do Olgi 25 lutego 1917 r. z 445 posterunku poczty etapowej.
Dedykacja na rewersie o treści:

"Wysokopoważna Pani
Hyk Olga
in Kamionka
strumiłowa

Na pamiatku
dorogiej Oldzi
szle
Słow (?)

25.II.917"


pozwala przypuszczać, że żołnierze I Regimentu Strzelców gościli w okolicach świąt u pp. Hyków. Dodatkowo pierwszy od prawej wydaje mi się podobny do Michała, brata Wawrzyńca.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia do rozwiązania. O ile panowie noszący po 2 gwiazdki na kołnierzach mundurów to żołnierze w stopniu Unterjäger, o tyle ci z 3 gwiazdkami stanowią zagadkę. Takie ułożenie gwiazdek jest nietypowe i nie pasuje do wzorców mundurowych CK Armii.

Konsultacja A. Masłowski i M. Żuchowski

2 komentarze:

 1. Zdjęcie z biesiadującymi żołnierzami wysłał do Olgi jej brat Sławomir /Sławko/. Tego brata babci Olgi poznałyśmy z Małgosią w 1970r podczas naszej wizyty w Kamionce Strumiłowej będąc tam z Filą i Włodzimierzem. Niestety nie wiem jak wyglądał Sławomir w młodości, gdyż kiedy go poznałyśmy był już mocno starszym panem. -J

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna wiadomość!
  Slawo, to brat Olgi!
  Niesamowicie się ta historia rozwija dzięki Wam - rodzinie, i dzięki moim przyjaciołom.

  Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń