poniedziałek, 3 stycznia 2011

Między stronami IX - karty od przyjaciółek

Prócz dwóch już zaprezentowanych wcześniej kart pocztowych (imieninowej i bożonarodzeniowej) w albumie zachowały się jeszcze trzy inne.

Najstarsza, to wysłana w czasie wakacji 1936 r. przez Zosię (Warską?)z Wisły do Kamionki. Zosia musiała być dobrą przyjaciółką, bo napisała do Fili pomimo, że ta "wtedy do niej nie przyszła". Pensjonat pp. Torów "Belweder", widoczny na karcie nie przetrwał działań wojennych.
Warto również zwrócić uwagę na znaczek pocztowy, na którym widnieje wizerunek jednego z legendarnych, przedwojennych transatlantyków MS Piłsudski (bliźniacza jednostka MS Batory). Statek podzielił los willi.

.....Pozostałe dwie karty, to pocztówki wielkanocne wysłane w czasie wojny. Ich estetyka znacząco odbiega od większości obrazków świątecznych znanych nam z obecnych czasów.

Starszą, z Wielkanocy 1942 r. wysłała Władka. Mieszkała w owym czasie w Tulln (miasteczko nad Dunajem nieopodal Wiednia) przy Schießstattgasse 4. Ładna, bezpretensjonalna karta z jednymi z moich ulubionych kwiatów - anemonami.
Ostatnią wysłała do Fili w Wielkanoc 1943 r. z dalekiego Lipska Hela Kulon. Sympatyczna karta fotograficzna na której przedstawiono pasterza prowadzącego trzódkę za sobą.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza