środa, 26 stycznia 2011

Strona 29Z tej fotografii uśmiecha się do widzów młodziutka Fila. Co prawda już bez imponujących warkoczy, ale bardzo dziewczęca i urocza. Zatrzymana w kadrze, który został wpasowany w tablo trącące jeszcze nieco secesją. Ot taka dziewczyńska pamiątka z młodości. Niestety gdzie mieścił się zakład "Diana" przy ul. Sapiehy nie udało się ustalić.

Update: Wg opinii rodziny to nie jest Fila.


.....


Na tym carte de visit został uwieczniony młody, nieznany z wcześniejszych zdjęć chłopak. Fotografię wykonano, podobnie jak w Odcinku 26 w przemyskim Heliosie. Młodzian zapozował również w mundurze Szkoły Kadetów.
Zarówna ta, jak i wcześniej opisywana fotografia zostały wykonane w tym samym czasie.

.....
Ostatnie zdjęcie, a w zasadzie jego namiastka, to stykówka z małoobrazkowego filmu negatywowego. Jedyne co mogę powiedzieć, to że Fili (bądź komuś innemu z bliskich) musiał mocno podpaść pan obejmujący towarzystwo za ramiona. Jego twarz została zamazana stalówką pióra tak, że przebiła prawie papier fotograficzny na wylot.

Update: Osoba ze starannie zamazaną, wręcz wydrapaną twarzą to prawdopodobnie sama Fila. Pierwsza od prawej, to najmłodsza z rodzeństwa Hyków - Irena.

11 komentarzy:

 1. Ja tak sobie patrzę na tę fotografię z zamazaną twarzą i myślę ,że to nie pan, a pani. Wyraźnie widać jej warkocze.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. ni tak racja ja też zauważyłam warkocze!!! i myślę że to właśnie Fila jest na tym zamazanym zdjęciu:) pozdrawiam, Paulina

  OdpowiedzUsuń
 3. nawiązując do pierwszej fotografii to nie byłabym taka pewna że to Fila. dodam że babcia Fila miała niebieskie oczy a te wyglądają na ciemne chyba że zdjęcie zostało podpisane i na takiej podstawie uważa pani że to właśnie Fila:) pozdrawiam wnuczka Paulina

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również na pierwszej fotografii nie rozpoznaję Fili, natomiast na zdjęciu zbiorowym pierwsza od prawej to Irena. -J

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za wszystkie uwagi, sugestie i poprawki :)
  Zaraz zrobię Update i uzupełnię informacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. zgadzam się tez wydawało mi sie ze na zdjęciu zbiorowym pierwsza od prawej to Irena:) nie byłam jednak do końca pewna i czekałam aż ktoś napisze kilka słów o tej młodej kobiecie:) pozdrawiam Cioci J :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi drodzy. Tak się przyglądam cały czas tej tytułowej fotografii. Oczy wg mnie zostały wyretuszowane i przyciemnione. Kiedyś nie było PS, ale istniały zdolne ręce pracowników zakładów fotograficznych.
  Pomyślałam, że to Fila patrząc na kształt brwi, nosa, ust, czoła, ułożenie włosów. Oczywiście mogę się po raz kolejny mylić, bo nie znałam ani Jej, ani Was. Może to tylko podobna przyjaciółka, bądź ktoś z rodziny?

  Trochę to wszystko wygląda jak układanie z moimi przyjaciółmi puzzli po omacku, bez obrazka całości. Mam nadzieję, że nie macie mi i moim współpracownikom za złe, że się mylimy czasami.

  Za kilka dni pojawi się na blogu piękny portret Fili z sierpnia 1943 r.

  OdpowiedzUsuń
 8. oczywiście że się nie gniewamy:) mi tutaj nie do końca pasuje układ ust.... wydaje mi się ze babcia Fila miała charakterystyczny układ zębów i ust zbliżony do Olgi a tu jakoś nie pasuje mi to ale może się mylę. mamy bardzo mało fotografii z babci młodości i trudno mi sobie wyobrazić jak wtedy wyglądała babcia Fila pozdrawiam Wnuczka Paulina

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawie na pewno ktoś inny. Jeżeli zdjęcie nie jest podpisane to moża babcię z pewnością wykluczyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie jest moja Mama - nie te usta i nie to uzębienie. Można porównać z innymi zdjęciami na, których jest Fila. A.R.(An.....).

  OdpowiedzUsuń
 11. To nie jest moja Mama. Nie pasuje ani układ twarzy ani uzębienie. Można porównać ze zdjęciami na, których jest na pewno Fila. A.R.(An.....).

  OdpowiedzUsuń