piątek, 21 stycznia 2011

Strona 28 - Na narty!Tytułowa fotografia idealnie wpasowuje się w czas i pogodę.

Tym razem trafiamy do Grodna, gdzie na zbiorowym zdjęciu odnajdujemy jednego z naszych głównych bohaterów - Wawrzyńca Hyka.
Obraz nieco zaskakujący. Kilkunastu mężczyzn produkujących narty.
Pamiątkową fotografię przypuszczalnie wykonano w warsztacie stolarskim Dywizyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grodnie. Warsztat jest przestronny i profesjonalnie wyposażony, na ścianie wiszą portrety Piłsudskiego i Mościckiego.
Skąd tam Wawrzyniec? Wcześniej służył w armii. Jako fachowiec wysokiej klasy (prowadzący przez kilka lat warsztaty stolarskie dla młodzieży męskiej w niedalekim Nierośnie), mógł zostać powołany w ramach rezerwy do tego zajęcia. Ewentualnie mógł być wynajętym instruktorem dla młodzieńców uczących się trudnej sztuki strugania nart.

Jako ciekawostkę dodam, że siedzący w centrum wojskowy w stopniu porucznika ma przy płaszczu wstążkę od Krzyża Walecznych. Odznaczenie to przyznawano za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

Fotografię wykonał, bądź zrobił odbitkę Dominik Aneryk, którego zakład mieścił się przy ul. Brygidzkiej 2.

.....
Piękna nieznajoma została uwieczniona na klasycznym, moim ukochanym carte-de-visit. Nie muszę zapewniać, że zachwyca mnie po raz kolejny garderoba sportretowanej pani.
Fotografię wykonano w słynnym zakładzie Wiktora Bergera.
Berger min. jest autorem książki wydanej we Lwowie w 1894 r. pt. "Podręcznik fotograficzny. Zawierający całą dla początkującego fotografa wiedzę."
Od 1892 r. przy ul. Akademickiej 8 prowadził skład aparatów i przyborów fotograficznych.

.....Na temat tej fotografii trudno mi cokolwiek powiedzieć. Pamiątkowe zdjęcie kilku osób wykonane w latach '30 XX w.


Konsultacja M. Żuchowski

12 komentarzy:

 1. Cieszy mnie, że na zdjęciach można odnaleźć trochę Polski z przełomu XIX i XX wieku. Ja najczęściej w swoim życiu spotykałam się ze zdjęciami z dwudziestolecia i okresu wojny. Tym czasem bardzo mnie interesuje to jak wyglądali Polacy wcześniej, nie ukrywam że jestem fanką ówczesnej mody :) Żadko można spotkać filmy archiwalne z tamtych czasów, do zdjęć też chyba trzeba się po prostu dokopać. Nie wiem czy jest to spowodowane tym, że podczas IIgiej wojny filmy i zdjęcia poginęły, czy może tym, że nie ma zainteresowania tym co działo się przed 1920 rokiem.
  Z zapartym tchem czytam bloga i oglądam zdjęcia, to fantastyczne uczucie móc cofnąć się w czasie. Mam nadzieję na więcej zdjęć sprzed 1900 roku ;)
  POWODZENIA! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. errata - rzadko

  OdpowiedzUsuń
 3. wydaje mi się ze na ostatnim zdjęciu w białej marynarce i białej czapce to Włodzimierz Hyk :) pozdrawiam Paulina wnuczka Fili

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację Paulinko ten pan w białej marynarce to Włodzimierz, ale reszta osób nieznana. Pozdrawiam - J.

  OdpowiedzUsuń
 5. errata: tymczasem

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie się wydaje że owa Piękna Nieznajoma to Prababcia Nasza Olga. Pozdrawiam Konrad (Radek).

  ps. Ten z muchą tak to dziadek (Włodzimierz)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też miałam podejrzenia, że Piękna Nieznajoma to Olga, ale wolałam poczekać na Wasze opinie i wskazówki.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że obok Dziunka stoi Mama Fila i Ziutek dla porównania zdjęcie z warkoczami

  OdpowiedzUsuń
 9. ja też jestem zdania że owa nieznajoma to prababcia Olga charakterystyczne rysy twarzy bardzo ją przypominają:) Pozdrawiam Paulina:)

  OdpowiedzUsuń
 10. moze tato masz rację moze to babcia Fila z Ziutkiem choć co do babci nie jestem do końca przekonana Pozdrawiam Paula:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pragnę odnieść się do komentarza pod zdjęciem pierwszym /zbiorowe z nartami/.
  Chcę wyjaśnić następująca wątpliwość: "Skąd tam Wawrzyniec? Wcześniej służył w armii" Otóż zgodnie z przekazami rodzinnymi Wawrzyniec nigdy nie miał żadnej zawodowej przeszłości wojskowej.
  Owszem jako młody mężczyzna odbył służbę wojskową.
  Od 1904 roku aż do 1939r /z przerwą na I wojnę 1914-1918r, w której brał udział/ pracował nieprzerwanie jako instruktor warsztatów stolarskich w następujących miejscowościach:
  Kamionce Strumiłowej, Sokółce, Nierośnie, Janowie. Uczestnictwo jego w sfotografowanym warsztacie prawdopodobnie było związane z dużą fachowością Wawrzyńca. -J

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluje blogu. Jest wart obejrzenia i poczytania, nawet jak nie miało się nic wspólnego z Kresami.

  OdpowiedzUsuń