poniedziałek, 10 stycznia 2011

Strona 26 - CDV i CK armia

Na 26 stronie "Albumu kresowego" cztery rarytasy czyli moje ulubione carte de visit.
Na trzech pierwszych rozpoznaję nestora rodu - Wawrzyńca.Fotografia z wieku dziecięcego naszego bohatera. Przypuszczam, że może mieć na niej ok. 10-12 lat. Wykonano ją w zakładzie I. Puretza w Sanoku.

.....

Zdjęcie w mundurze Szkoły Kadetów. Do takiej szkoły przyjmowano młodych chłopaków od 14 roku życia. Szkoła trwała 4 lata, a młody człowiek opuszczał ją jako chorąży. Być może Wawrzyniec pobierał nauki w szkole lwowskiej, a jej część odbywała się w Przemyślu i stąd fotografia pochodząca z przemyskiego zakładu "Helios" należącego do J. Rudensteina.

.....
Na tej fotografii wykonanej w Atelier Rembrandt w lwowskim Pasażu Hausmanna (znanym z pierwszej strony "Albumu") odnajdujemy Wawrzyńca w oficerskim mundurze porucznika (Oberleutnant) z medalem jubileuszowym Franciszka Józefa na piersi.

.....

Ostatnie ze zdjęć przedstawia wg mnie innego mężczyznę. Bohater tej fotografii posiada dystynkcje podoficerskie -(Zugsführer). Ten portret wykonano w innej fili zakładu "Helios" Tarnów-Rabka.

Nieodmiennie zachwyca uroda i wykonanie tych fotografii, jak i same ubiory sportretowanych.

Konsultacja (jak zwykle) Alex Masłowski i Maciek Żuchowski :)

Update: W żołnierskich mundurach został sfotografowany nie Wawrzyniec, a prawdopodobnie jego brat - Michał.

11 komentarzy:

 1. Czarodziejka - Reżyserka tego nieziemskiego przedstawienia stopniuje napięcie jak w klasycznej tragedii antycznej! Ledwo oswoiliśmy się jakoś z Filą, Dziunkiem, Adasiem i Irenką jako małymi dziećmi, a tu fotografie ich ojca, nigdy nie widzianego przez nas Wawrzyńca: od chłopca, poprzez kadeta do porucznika... Po prostu brak słów.
  Tego, i pewnie jeszcze wielu innych, epizodu z życia Rodziny Hyków, nikt z nas nie znał.
  Rodzino, dla mnie Wawrzyniec z pierwszej fotografii to "wypisz-wymaluj" Boguś, jak miał 4-6 lat!? Co Wy na to? M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stopniowanie tego napięcia, to myślę, że zasługa samej Fili, która tak a nie inaczej ułożyła fotografie w tym albumie. Prócz "latających" luzem zdjęć i kilku papierków staram się dokładnie trzymać jej narracji. Dla mnie, jako obcej osoby, często kompilacje obrazów są mało zrozumiałe. Ale Wy - rodzina, zapewne potraficie odczytać dobrze klucze, którymi się posługiwała układając dawno temu tą opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 3. no tak to jak przezywać na nowo historię dawno już zapomnianą właściwie nam wnukom nie znaną i pomyśleć że to nasza kochana babunia stworzyła to dzieło układane tera Pani rękami...

  OdpowiedzUsuń
 4. ps wnuczka paulina

  OdpowiedzUsuń
 5. nie wiem jak wyglądał Wawrzyniec w młodości ale jak popatrzycie na zdjecie nr 3 i na Pana Młodego ze zdjecia ślubnego czy to nie są te same osoby? Wydaje mi sie, że to nie jest Wawrzyniec ... może to jego ojciec?
  Agata

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście, że dżentelmen ze zdjęcia ślubnego i w mundurze oficera to ta sama osoba. Wg mnie jest to Wawrzyniec, ale to Wy - rodzina musicie dociec prawdy.
  Jako wskazówkę mogę dodać tylko to, że Atelier Rembrandt istniało w latach 1894 - 1939. Więc niemożliwe, żeby ojciec Wawrzyńca brał ślub w 10 lat po jego przyjściu na świat. Poza tym wg mnie na fotografii ślubnej jest Olga i zdjęcie jest wydatowane na początek XIX w.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Iska

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie te wizerunki osób z ich rozpoznaniem się nie zgadzają. Panna młoda ze zdjęcia ślubnego w niczym nie przypomina Olgi, podobieństwo pana młodego /ze zdjęcia ślubnego/ oraz zdjęcia 1 i 3 jednoznacznie określa tę samą osobę, ale nie jest to Wawrzyniec /zdjęcie ślubne to wyklucza - panna młoda to nie Olga/. Kto to jest nie wiem. Może ktoś z najbliższej rodziny Wawrzyńca /przecież nie był jedynakiem/. Liczę, że może w albumie pojawią się jeszcze zdjęcia, które pomogą rozwikłać nam tę zagadkę.
  Natomiast zdjęcie 2 i 4 to też nie Wawrzyniec. Myślę, że są to osoby z rodziny lub zwyczajnie ich znajomi.
  To jest mój wywód analityczny, naturalnie mogę się mylić. - J.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podążając Twoim tropem daję pod rozwagę taką ewentualność: pan młody (ze zdjęcia ślubnego) oraz porucznik (zdjęcie 3) to ta sama osoba; podobna do Wawrzyńca. Może to brat Wawrzyńca - Michał? "Dobrze" się ożenił i zamieszkał we Lwowie. Jak to mówiły dziewczyny (;-) Fila i Irenka): "miał" ogrodnictwo, świetnie się mu powodziło. Był przy tym niezwykle rodzinny i szczodry. Olga zawsze go odwiedzała będąc we Lwowie i nigdy nie wracała z pustymi rękami. W ich przydomowym ogródku było dużo pięknych kwiatów (patrz np. zdjęcia w "morzu hiacyntów"), które zawsze przywoził odwiedzając Kamionkę. Fila bardzo go lubiła. Może stąd ta szczególna ekspozycja w albumie. No, ale też mogę się mylić... M.

  OdpowiedzUsuń
 9. P.S. Panna młoda to z pewnością nie Olga! Nigdy też nie słyszałam o "oficerskiej" przeszłości Wawrzyńca. M.

  OdpowiedzUsuń
 10. No to może być właściwy trop! Ja niestety w materii Waszej rodziny poruszam się po omacku. Biorę pod uwagę podobieństwo rysów twarzy i przypuszczalne datowanie zdjęć, więc proszę wybaczcie mi moje pomyłki. Każda informacja jest na wagę złota :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że to dobry trop, ale poczekajmy na "rozwój wydarzeń".
  Serdecznie wszystkich pozdrawiam - J.

  OdpowiedzUsuń