

Na tej stronie kolejny rarytas w formie carte de visit.
Na klasycznej, studyjnej fotografii uwieczniono młodziutką dziewczynę w stylizowanym stroju huculskim. Trudno rozpisywać mi się o urodzie sportretowanej, oraz o samej sztuce fotografowania z tamtych czasów, bo będę się zwyczajnie powtarzała. Mnie po prostu zachwyca.
Myślę, że natomiast nie zaszkodzi o fotografii jako takiej napisać kilka słów.
Na przełomie XIX/XX w. w lwowskich atelier fotograficznych panowała moda na fotografowanie się w strojach ludowych. Znany dobrze trend fascynacji ludowością najsilniej zaakcentowany w literaturze i innych sztukach plastycznych objawił się również w tak świeżym i nowym medium, jakim była wówczas fotografia. Szczególnie płeć piękna upodobała sobie przebieranki w mniej i bardziej stylizowane stroje huculskie, cygańskie i inne.
Warto też wspomnieć o samym właścicielu atelier, Dawidzie Mazurze.
Mazur był znanym i cenionym fotografem, członkiem „Towarzystwa dla rozwoju i upiększania miasta”. Zapisał się w dziejach również jako inicjator i organizator Wystawy Krajowej w 1894 r.
Atelier, w którym powstało tytułowe zdjęcie, znajdowało się przy ul. Piekarskiej jednej z najstarszych ulic Lwowa. Pod tym adresem funkcjonowało w latach 1894 – 1911. Neorenesansowa willa, w której Mazur miał zakład i laboratorium po sprzedaży została rozebrana, a na jej miejscu postawiono kamienicę.
Jako ciekawostkę dodam fakt, że fotografię Dawida Mazura „Sokolnicy” z ok. 1900 r. wystawiono na sprzedaż w domu aukcyjnym Rempex , w listopadzie 2010 r., za 2700 pln.
ach cudne zdięcie
OdpowiedzUsuńPiękna hucułka to panna młoda ze ślubnej fotografii. -J.
OdpowiedzUsuńOczywiście, to jedna i ta sama osoba :)
OdpowiedzUsuńnic tu nie pasuje do Hucułki - kompletnie nic - ani buty, ani reszta :(
OdpowiedzUsuń